"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Bültenimize abone olun, yeniliklerden haberdar olun.

Dibeklihan etkinliklerini belirtmiş olduğunuz mail adresinden ve whatsapp mesajı olarak alacaksınız.

Erdinç Bakla Sanat Galerisi

40 metrekare kapalı alan ve 60 metrekare açık alandan oluşan galeriye, heykelleri ve Anadolu'da üretilen seramikler konusundaki kitapları ile tanınan değerli sanatçı Erdinç Bakla'nın ismi verildi. Yerli ve yabancı sanat severlerin biraraya geldiği Dibeklihan'da yer alan Erdinç Bakla Galerisi'nde, yıllık program çerçevesinde her 15 günde bir yenilenen sanat eserleri sergilenmektedir.

Mask

18/09/2021 - 07/10/2021

İlke Sönmez

1977 İzmir Karşıyaka doğumlu. Bilkent üniversitesinde Arkeoloji ve Sanat Tarihi eğitimi aldı.
Pyrogravür, oymacılık, gravür baskı, cam, kağıt yapımı gibi çeşitli teknikleri öğrenip uyguladıktan sonra su kabağı üzerine yoğunlaştı.
" Bu materyali seçmemin en büyük sebebi bir çok tekniği uygulama imkanı sunması."

Yurt dışı gezilerinde özellikle Amerika'da, su kabağının çeşitli kültürlerce nasıl işlendiği hakkında geniş bilgiye ulaştı. Güney Amerika yerlilerinin yaptığı su kabağı sanatını inceledi. Bu bilgiler ışığında kendi çalışmalarını tasarladı.

"Su Kabağı doğanın bir mucizesi, Prehistorik zamanlardan beri var olan bir bitki. Meyvesi, formu itibarıyla; çanak, bardak, süs eşyası, müzik enstrümanı, duba, ruhani ikon, şans tılsımı, vb. olarak kullanılıyor. Peru'da bulunulan en eski su kabağı parçası, günümüzden yaklaşık 10 bin yıl öncesine tarihleniyor. Ben de su kabaklarında kullandığım desenleri genellikle arkeolojik desenlerden seçiyorum.”
2012 yılında Bodruma yerleşti. Su Kabağı üzerine çalışmaya başladı. Gündoğan'da yaşıyor ve çalışmalarına devam ediyor.

Dibek Sofrası, Dibeklihan’ın kuruluşu olan 2008 senesinden günümüze kadar yöresel serpme kahvaltısı, gün boyunca sunduğu el yapımı eşsiz lezzetleri, Ege ve Akdeniz mutfağından seçkiler sunan alakart mönüsü ve butik şarap seçenekleriyle hizmet vermeye devam ediyor.

Doğayla, sanatla, mimari güzellikleriyle iç içe olan Dibek Sofrası’nın içinizi ısıtacak güzel atmosferine mutfağımızda duramayan lezzetlerimizle eşlik ediyoruz. Damağınızı vazgeçemeyeceğiniz tatlarla taçlandıracağınız sofralarımız on iki ay boyunca güler yüzüyle sizlerle.

Mutlu sofralarınız için; “Hünerli ellerde yemek yemekte sanattır...”