"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Bültenimize abone olun, yeniliklerden haberdar olun.

Dibeklihan etkinliklerini belirtmiş olduğunuz mail adresinden ve whatsapp mesajı olarak alacaksınız.

Yıldız Kenter Sanat Galerisi

149 metrekare alana sahip, birbirinden kemerler ile ayrılan 4 hacimden oluşan galeriye, tiyatroya katkıları, oyun gücü, kişiliği ve enerjisi ile iftihar edilen değerli sanatçı Yıldız Kenter'in adı verildi. Yerli ve yabancı sanatseverlerin bir araya geldiği Dibeklihan'da yer alan Yıldız Kenter Galerisi'nde, yıllık program çerçevesinde her 15 günde bir yenilenen resim, heykel, fotoğraf vb. sanat eserleri sergilenmektedir.

CamAltı&İkona

26/06/2021 - 15/07/2021

Sabri Nuray Gencel

SABRİ NURAY GENCEL
1945’da Gelibolu’da doğdu. 1972’de Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi Mimarlık Bölümü‘nden mezun oldu. Mimar ve şehir plancısı olarak SİT alanlarında ve koruma planlamalarında görev alan Sanatçı, Kapadokya‘da “Avanos‘un Testileri” ve Bodrum‘da “amphora” ile tanıştı. Çeşitli koleksiyonlarda bulunan yapıtları, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Japon Kültür Vakfı, İsveç Büyükelçiliği, Türk-İngiliz Kültür Derneği ve Bodrum Belediyesi Sanat Galerisi‘nde sergilendi. Ulaştırma Bakanlığı‘ndan emekli olan Sabri Nuray Gencel, Gündoğan’daki atölyesi ve Yalıkavak Marina’daki sanat galerisinde çalışmalarını sürdürmüş unutulmaya yüz tutmuş bir Anadolu geleneği “Camaltı” tekniğini yaşatarak oluşturduğu eserlerini sanatseverlerle paylaşmıştı. Anadolu kültürünü yaşattığı eserleriyle çok özel çalışmalara imza atan Sabri Nuray Gencel, amphoralarla başlayan ve ikonalar, hat yazıları, Piri Reis Haritaları, Bahriye-i Şahane (Osmanlı Donanması), Şirket-i Hayriye (Boğaziçi Vapurları) Tuğfe-i Hattatin, Urartu, Hatti ve Hitit Sanatı üzerine çalışmalar yapmıştır.
2013 yılında Bodrum’da hayata veda etti.

Dibek Sofrası, Dibeklihan’ın kuruluşu olan 2008 senesinden günümüze kadar yöresel serpme kahvaltısı, gün boyunca sunduğu el yapımı eşsiz lezzetleri, Ege ve Akdeniz mutfağından seçkiler sunan alakart mönüsü ve butik şarap seçenekleriyle hizmet vermeye devam ediyor.

Doğayla, sanatla, mimari güzellikleriyle iç içe olan Dibek Sofrası’nın içinizi ısıtacak güzel atmosferine mutfağımızda duramayan lezzetlerimizle eşlik ediyoruz. Damağınızı vazgeçemeyeceğiniz tatlarla taçlandıracağınız sofralarımız on iki ay boyunca güler yüzüyle sizlerle.

Mutlu sofralarınız için; “Hünerli ellerde yemek yemekte sanattır...”