"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Bültenimize abone olun, yeniliklerden haberdar olun.

Dibeklihan etkinliklerini belirtmiş olduğunuz mail adresinden ve whatsapp mesajı olarak alacaksınız.

İ. Hakkı Tonguç Sanat Galerisi

Sergi

08/07/2023 - 01/03/2024

Sezer Ali Ak Baret Koleksiyonu

DEUS EX MACHINA
SEZER - ALİ AK BARET KOLEKSİYONUNDAN BİR SEÇKİ


Endüstriyel üretim sürecinde iş güvenliğinin vazgeçilmez bileşeni olan “baret”i, toplumsal gelişim sürecinin vazgeçilmezi “sanat” ile bir araya getiren koleksiyonumuzdan seçilen eserleri sizlerin beğenisine sunmaktan gurur duyuyoruz.
Sanayi devrimiyle birlikte insanlığın gündemine gelen “iş güvenliği” kavramı, 1910'lu yıllarda ilk baretlerin devreye girmesiyle adeta bu koruyucu nesneyle özdeşleştirilir olmuş, o günlerden itibaren hemen tüm endüstriler bareti, iş yasaları ve çalışanların güvenliği bağlamında bir mucizevi kurtarıcı, mutlu sona ulaştıran bir aracı, bir deus ex machina* olarak yüceltmişlerdir.
Koleksiyonumuza katkıda bulunan sanatçılar, eserleri diledikleri gibi serbestçe tasarlayıp yarattılar. Plastik sanatların resim, heykel, seramik, grafik, fotoğraf gibi çeşitli disiplinleri temsil edildi; yağlıboya, akrilik boya, kolaj, hazır nesne, asamblaj, neon gibi çeşitli teknik ve malzemeler kullanıldı.
İlgiyle izleyeceğinizi umuyoruz.

Sezer – Ali Ak
* deus ex machina (makinedengelentanrı) :Klasik Yunan ve Roma tragedyalarında oyunun sonuna doğru, çözümsüz görünen sorunlar örgüsünü mucizevi bir şekilde çözmek üzere ilkel bir vinç yardımıyla sahneye indirilen tanrı kılığındaki aktör.

Taş Seyir Alanı