"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Bültenimize abone olun, yeniliklerden haberdar olun.

Dibeklihan etkinliklerini belirtmiş olduğunuz mail adresinden ve whatsapp mesajı olarak alacaksınız.

Yıldız Kenter Sanat Galerisi

149 metrekare alana sahip, birbirinden kemerler ile ayrılan 4 hacimden oluşan galeriye, tiyatroya katkıları, oyun gücü, kişiliği ve enerjisi ile iftihar edilen değerli sanatçı Yıldız Kenter'in adı verildi. Yerli ve yabancı sanatseverlerin bir araya geldiği Dibeklihan'da yer alan Yıldız Kenter Galerisi'nde, yıllık program çerçevesinde her 15 günde bir yenilenen resim, heykel, fotoğraf vb. sanat eserleri sergilenmektedir.

Sergi-Seramik

10/06/2023 - 01/04/2024

Birol Batu&Murat Biçer

MUSTAFA BİROL BATU
17 Aralık 1961 İstanbul-Bakırköy doğumlu Mustafa Birol Batu orta ve lise öğrenimini Adana Yeni Kolej’de tamamladıktan sonra Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi’ni kazanarak Seramik Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Öğrenciliği sürerken 1982 yılında Yapı Kredi Bankası’nın düzenlediği ‘Türk Motifleri ile Kahve Fincanı’ konulu yarışmada birincilik ödülü almaya hak kazandı. 1986 yılında seramik teknolojisi üzerine hazırladığı tez ile Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden Yüksek Lisans derecesini aldı. Mezuniyeti ile birlikte 1987 yılında Gorbon Seramik Fabrikası’nda tasarımcı olarak çalışmaya başladı. 1990 yılında sektör değiştirme kararı alarak deri konfeksiyon alanına geçti ve 2008 yılına kadar çeşitli fabrikalarda yönetici olarak çalıştı. Emeklilik kararı ile birlikte Çanakkale’ye yerleşti. 2019 yılında eşiyle birlikte kurduğu Atölye Maysa ile seramiğe geri döndü. Halen Çanakkale’deki atölyesinde üretmeye ve hayatın tadını çıkartmaya devam etmektedir.
MURAT BİÇER
1989 Çorum doğumlu Sanatçı, 2012 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Seramik ve Cam Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl stajını da yaptığı Çanakkale Seramikleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nde (ÇASEM) seramik teknikeri olarak çalışmaya başladı. Halen aynı merkezde çalışmaya devam eden Murat Biçer, Çanakkale’nin yeni nesil çömlek ustalarından biri olarak adını duyurdu. Kurduğu kişisel atölyesinde, kente duyduğu sevgisi ve Geleneksel Çanakkale Seramiklerine karşı hissettiği vefa borcuyla, gelenek ile bağlarını koparmadan Çanakkale Seramikleri’nin çağdaş yorumlarını üretmeye ve yurtiçi ve dışında çok sayıda sergi, sempozyum ve etkinliklere katılmaya devam etmektedir.Tenzo