"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Bültenimize abone olun, yeniliklerden haberdar olun.

Dibeklihan etkinliklerini belirtmiş olduğunuz mail adresinden ve whatsapp mesajı olarak alacaksınız.


İ. Hakkı Tonguç Sanat Galerisi

Seramik

18/06/2022 - 14/07/2022

Betül Karakaya

CEVHERİ İÇİNDE SAKLI ‘DÜŞ SERİSİ’

Bir HAYAL kurdum, bolca umut ve huzur dolu…
Başım yastıkta kafamda düşüncelerin ağırlığı, ayakları yere sağlam basan kendini sarıp sarmalayan bir kadının bedeninde var oldum.

Başımda ağırlığı, kalbimde acısı, ruhumda yarası..
Cevheri de kabuğunun içinde saklıydı..
Üretebilen, kendi acısını sarabilen, acısını yok saymadan parlatabilen, farkında olarak geçen zamanın, değerini bilerek her anın, tükettiklerini de içine katarak yeniden üreten, kendi sınırlarında çoğalan ve güneşin batışında bir günün daha sonuna gülümseyerek ulaşan tüm kadınlara atfen...
BETÜL KARAKAYA
İzmir, 1978

1998 yılında Moskova Stragonova Devlet Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik Bölümü’nde sanat eğitimine başladı. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden Lisans derecesi alarak mezun oldu. 2010 yılında Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Seramik Anasanat Dalı’nda Yüksek Lisansını tamamlamış, 2014 yılında ise Sanatta Yeterlik derecesini almıştır. Eserleri; İtalya, Japonya, İspanya, Fransa, Macaristan, Rusya, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerde sergilenmiştir. MIC Faenza International Ceramic Museum başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında özel ve kamu koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. Halen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Dekan Yardımcısı olarak çalışmalarına devam etmektedir. AlarmArt üyesidir.

Taş Seyir Alanı