"Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir."

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Bültenimize abone olun, yeniliklerden haberdar olun.

Dibeklihan etkinliklerini belirtmiş olduğunuz mail adresinden ve whatsapp mesajı olarak alacaksınız.


İ. Hakkı Tonguç Sanat Galerisi

Metal Heykel

20/07/2019 - 08/08/2019

Sedat Örsel
Sedat Örsel

SEDAT ÖRSEL

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.
Okul yıllarında demirci ve karikatürist olarak çalıştı.
1967’de, Türkiye’de TV yayınlarını başlatan ilk TRT ekibinde prodüktör olarak dramalar yaptı.
İskoçya, Japonya ve BBC’de TV Yayıncılığı, İşletmeciliği ve Reji Öğretmenliği eğitimleri gördü.
TRT’de Yapımcılığın yanı sıra, Kültür Yayınları, Eğitim Merkezi, Dış Yapımlar, TRT-INT ve AVRASYA TV’nin kuruculuğunu ve yöneticiliğini yaptı. Dünyayı defalarca dolaşarak TRT yapımlarını Film ve TV Program Marketlerinde ilk kez sattı.Yabancı TV’lerle çok sayıda ortak yapıma imza attı.
1992’de 25 yıl aralıksız çalıştığı TRT’den, TV Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Vekiliiken emekli oldu.1992’de Alo Bilgi Grubu Genel Koordinatörü oldu. 1993’de KOÇ Holding’de, Time-Warner, Canale Plus Ortaklığı olanEKO TV’nin (şimdiki CNN TÜRK) kurucu Genel Müdürlüğü’nü yaptı.1977’den itibaren TRT’nin yanısıra, 40 yıl boyunca çeşitli Üniversitelerdeve kuruluşundan itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde medya derslerine ek olarak üniversite adına konferans ve seminerler veriyor.Çeşitli Kuruluşlara Telif Hakları, TV İşletmeciliği, Medya İlişkileri,Kriz Yönetimi, Retorik ve Beden Dili konularında danışmanlık yapıyor.TV Program Yapımcısı ve Yönetici olarak; Sedat SİMÂVİ başta olmak üzere 15 kez ödül aldı.1992’de “Yılın Başarılı Kamu Görevlisi” seçildi.2017'de "Meslekte 50.yıl Onur Ödülü", 2018'de "Cumhuriyet’e Sahip Çıkanlar Ödülü" verildi.Avrupa Konseyi ile Avrupa-Asya Yayın Birliklerinin çeşitli komisyonlarında TRT ve Türkiye’yi temsil etti.İngilizce ve Eskiyazı biliyor.
Demir heykel yapıyor. Sürekli Basın Kartı sahibi.

Dibek Sofrası, Dibeklihan’ın kuruluşu olan 2008 senesinden günümüze kadar yöresel serpme kahvaltısı, gün boyunca sunduğu el yapımı eşsiz lezzetleri, Ege ve Akdeniz mutfağından seçkiler sunan alakart mönüsü ve butik şarap seçenekleriyle hizmet vermeye devam ediyor.

Doğayla, sanatla, mimari güzellikleriyle iç içe olan Dibek Sofrası’nın içinizi ısıtacak güzel atmosferine mutfağımızda duramayan lezzetlerimizle eşlik ediyoruz. Damağınızı vazgeçemeyeceğiniz tatlarla taçlandıracağınız sofralarımız on iki ay boyunca güler yüzüyle sizlerle.

Mutlu sofralarınız için; “Hünerli ellerde yemek yemekte sanattır...”